druk uv

Tajniki druku UV – dlaczego warto wybrać tę metodę?

Drukowanie przy wykorzystaniu technologii UV to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie pięknych nadruków na powierzchniach o różnych wielkościach, także tych sporych. Metoda ta znalazła zastosowanie m.in. w produkcji materiałów promocyjnych. Przygotowane w oparciu o druk UV artykuły reklamowe są niezwykle estetyczne, dlatego technika ta zyskuje na popularności. W tym wpisie przyjrzymy się jej tajnikom oraz przedstawimy szczegółowe zalety tego innowacyjnego rodzaju drukowania.

Jak wygląda wykonanie druku UV?

Do wykonania druku UV wykorzystywane są tusze stworzone z ciekłych polimerów. Proces ten wygląda następująco: urządzenie rozpyla farbę na powierzchni materiału docelowego, a następnie promieniowanie ultrafioletowe, pochodzące z zamontowanych przy głowicy lamp LED, utwardza tusz. Z polimerowego atramentu tworzy się cienka warstwa plastiku.

Taka forma druku może być wykorzystywana na różnorodnych materiałach. Druk UV jest często wykonywany na szkle, PVC, metalu, płytach drewnianych, sztucznej skórze, papierze itd. Co ważne, powierzchnie te mogą mieć różną wielkość oraz nieregularne kształty, a to pozwala tworzyć naprawdę ciekawe materiały. W ten sposób można produkować zarówno banery reklamowe, jak i niewielkich rozmiarów artykuły z nadrukowanym logo.

Zalety druku UV

Zalet wykorzystania tej metody jest wiele. Jedną z nich jest fakt, że drukowanie UV pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ wykonywane jest bezpośrednio na danym materiale. Inne metody często obejmują drukowanie grafiki na folii lub papierze, a następnie przeklejanie jej na docelową powierzchnię, co również się sprawdza, ale zajmuje więcej czasu. Ważne jest też to, że materiały drukowane z wykorzystaniem metody UV nie muszą schnąć – są gotowe do użytkowania od razu.

Kolejnym plusem zastosowania tej innowacyjnej metody jest wysoka jakość oraz odporność wydruku. Tusze polimerowe bardzo dobrze oddają kolory grafiki, a fakt, że druk ten jest optymalnie odporny na działanie warunków atmosferycznych, powoduje, że można wykorzystywać tę metodę także do tworzenia reklam zewnętrznych.

Zaletą jest także bezpieczeństwo tej metody. Druk UV jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, ponieważ atramenty do niego przeznaczone nie opierają się na rozpuszczalnikach. Ponadto podczas drukowania nie wydzielają się szkodliwe substancje ani drażniący zapach, dzięki czemu można wykonywać ten druk nawet w zamkniętym pomieszczeniu, bez szkody dla zdrowia przebywających w nim osób.

Wykorzystanie druku UV do tworzenia materiałów reklamowych to dobre rozwiązanie dla każdego, komu zależy na pięknym, długotrwałym efekcie. Technologia ta pozwala na tworzenie wysokiej jakości wydruków wyjątkowo sprawnie. Może być wykonywana także na przezroczystych powierzchniach. Druk UV daje możliwości do produkcji kreatywnych materiałów, które odznaczają się wysoką estetyką.